SP4-DC110V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
SP4-DC110V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
2.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)