HE2AN-Q-DC110V
Part Number:
HE2AN-Q-DC110V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 110V
Coil Current :
17.5 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-50°C ~ 55°C
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)