S2EB-L2-48V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
S2EB-L2-48V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
7.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
4 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 48VDC - Max