ADY12012
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ADY12012
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
16.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max