JW1AHN-DC24V-F
Part Number:
JW1AHN-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Coil Current :
22 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max