JW1AHN-DC12V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JW1AHN-DC12V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
44 mA
Coil Insulation :
Class E
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max