JW1SN-B-DC12V
Part Number:
JW1SN-B-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V
Coil Current :
44 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max