JW1AFSN-B-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JW1AFSN-B-DC24V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
22 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max