JW1AFSN-DC36V-F
Part Number:
JW1AFSN-DC36V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 36V
Coil Insulation :
Class E
Coil Voltage :
36VDC
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Operate Voltage :
25.2 VDC
Must Release Voltage :
3.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max