ALE75F18
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ALE75F18
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.1 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
0.9 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Not For New Designs
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max