G7L-2A-TUB-CB-AC12
Part Number:
G7L-2A-TUB-CB-AC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V
Coil Current :
142 mA
Coil Voltage :
12VAC
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
9 VAC
Must Release Voltage :
1.8 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)