DSP1-L-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
DSP1-L-DC24V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
DS-P RELAY, 1FORMA+1FORMB, 1-COI
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max