LY2Z AC220/240
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
LY2Z AC220/240
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
In Stock:
5
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
4.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max