LY1-0-AC24
Part Number:
LY1-0-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
In Stock:
8
Coil Current :
46 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max