MJN3C-IN-AC120
Part Number:
MJN3C-IN-AC120
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Coil Current :
16.7 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)