G7L-2A-P-CB-AC200/240
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G7L-2A-P-CB-AC200/240
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 240V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
150 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max