G4W-1112P-VD-TV8-HP-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G4W-1112P-VD-TV8-HP-DC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
In Stock:
16
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max