MJN2C-E-AC24
Part Number:
MJN2C-E-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
In Stock:
3
Coil Current :
70.8 mA
Coil Voltage :
24VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20.4 VAC
Operating Temperature :
-45°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)