G5RL-K1A-E-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G5RL-K1A-E-DC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
35 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 24VDC - Max