LY2N-DC48
Part Number:
LY2N-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
In Stock:
5
Coil Current :
18.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max