G2R-1A-E-AC120
Part Number:
G2R-1A-E-AC120
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 120V
In Stock:
11
Coil Current :
7.5 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max