G2R-1A4-DC48
Part Number:
G2R-1A4-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 48V
In Stock:
6
Coil Current :
11.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
8 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
7.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max