ALZN1F18W
Part Number:
ALZN1F18W
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
In Stock:
7
Coil Current :
22.2 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Switching Voltage :
440VAC - Max