K10P-11D15-12
Part Number:
K10P-11D15-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
In Stock:
449
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)