HR707N-3PLD-24VDC
Manufacturer:
Kacon
Part Number:
HR707N-3PLD-24VDC
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
In Stock:
10
Manufacturer :
Kacon
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
66.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)