MT228230
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
MT228230
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V
In Stock:
10
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
230VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
184 VAC
Must Release Voltage :
92 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 50°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)