JS1AF-B-48V-F
Part Number:
JS1AF-B-48V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
In Stock:
67
Coil Current :
7.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC, 100VDC - Max