MJN3C-IN-DC48
Part Number:
MJN3C-IN-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
In Stock:
10
Coil Current :
25 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
36 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
600VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)