KUP-14A25-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KUP-14A25-120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
In Stock:
95
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
24 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 45°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)