T9GV2L14-110
Part Number:
T9GV2L14-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V
In Stock:
92
Coil Current :
8.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
480VAC - Max