KRPA-14DG-110
Part Number:
KRPA-14DG-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
In Stock:
86
Coil Current :
11.5 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)