G7L-1A-B-CB-DC48
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G7L-1A-B-CB-DC48
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
In Stock:
48
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
7.2 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
30 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max