KBP-11A-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KBP-11A-120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
In Stock:
11
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
44 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
120VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)