RV8H-1S1-AD24-C1D2
Manufacturer:
IDEC
Part Number:
RV8H-1S1-AD24-C1D2
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
In Stock:
15
Manufacturer :
IDEC
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
21 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC/DC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Socket Included
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
19.2 VAC/DC
Must Release Voltage :
1.68 VAC/DC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Nom