G6B-2114P-US-P6BDC24
Part Number:
G6B-2114P-US-P6BDC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
In Stock:
100
Coil Current :
12.5 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max