KRPA-11DG-110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
KRPA-11DG-110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
In Stock:
23
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)