HE2AN-DC48V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HE2AN-DC48V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
In Stock:
16
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-50°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)