LY3-AC240
Part Number:
LY3-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
In Stock:
30
Coil Current :
8 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max