G7L-2A-T-J-CB-DC48
Part Number:
G7L-2A-T-J-CB-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
In Stock:
74
Coil Current :
40 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Test Button
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
7.2 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)