ADJH24024
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ADJH24024
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 24V
In Stock:
34
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
83.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
480VAC - Max