ALDP1F18W
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ALDP1F18W
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 18V
In Stock:
288
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.1 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
0.9 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max