HEV2AN-P-DC12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
HEV2AN-P-DC12V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V
In Stock:
84
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
160 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
1000VDC - Max