XT424012
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
XT424012
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
In Stock:
135
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
9 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
6 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max