T9AS5L22-12
Part Number:
T9AS5L22-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
In Stock:
174
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)