PE014006
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PE014006
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 6V
In Stock:
452
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
34.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
6VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
4.5 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
400VAC - Max