JQ1-B-18V-F
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JQ1-B-18V-F
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 18V
In Stock:
200
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
22.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
0.9 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 110VDC - Max