RTS3TA12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RTS3TA12
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
In Stock:
606
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
400VAC - Max