T9GV5L14-110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
T9GV5L14-110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
In Stock:
123
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
8.2 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
22 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
480VAC - Max