G2R-24-H-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R-24-H-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
In Stock:
222
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Coil Current :
15 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
3.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max