G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
In Stock:
181
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
9.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
250VAC - Nom